Robert Kasprzycki

Piosenką „Niebo do wynajęcia”, dotarł do ogromnego grona słuchaczy, zaś cały debiutancki album (Pomaton EMI 1997) był skarbnicą piosenek, z których cześć trafiła do śpiewników, cześć zaś do dziś stanowi kanon polskiej piosenki poetyckiej. Po długiej przerwie, będącej nieustającą trasą koncertową, jesienią 2006 ukazał się drugi album – „Światopodgląd” (FONOGRAFIKA 2006), którego premiera odbyła się na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia – tam zresztą, w Radiowej Trójce, usłyszeć można Roberta najczęściej.

Jesienią 2007 roku nakładem Polskiego Radia Kraków ukazały się „Piosenki i Nie” – “wielopak wielofunkcyjny”, będący zarazem tomikiem wierszy, śpiewnikiem oraz okładką płyty stanowiącej zapis koncertu zagranego w studio krakowskiego Radia. Dziesięć lat później nakładem Dalmafonu (DALMAFON 2017) ukazała się reedycja tej płyty – wydanej oddzielnie, jako osobne wydawnictwo płytowe.

Jesienią roku 2014 trafiło do słuchaczy „Cztery” (MAESTRADA 2014) – pełne świetnie zagranych i zaśpiewanych piosenek „dla dorosłych”. Po raz kolejny można było dostrzec, że Kasprzycki potrafi czytać wiersze i między wierszami, że potrafi pisać gęsto i ciemno, lekko i śpiewnie. Wsród piosenek wyróżniały się “Trzymaj się wiatru, kochana”, “Martin Eden”, “Jak ocean” oraz “Rozmarynowa”, jednak również reszta albumu zawierała bardzo spójny, liryczno-rockowy repertuar.

Wiosną roku 2021 pojawiła się, nakładem wydawnictwa, płyta “Gdy późno w noc” (DALMAFON, 2021), będąca autorską próbą zmierzenia się z poezją Marszałka Rydza-Śmigłego. Próbą, jak się zdaje udaną, gdyż wiersze napisane w latach II wojny uzyskały spójne brzmienie, a ich ciemny nastrój doskonale pasował do atmosfery lockdownu, który skuł lodem cały świat.

17 grudnia 2021 miała premierę płyta “Mała Łazienkowa”, (DALMAFON, 2021) płyta liryczna, nostalgiczna, nagrana w intymnym składzie głos/gitara, płyta będąca powrotem do lat spędzonych w wielkopolskim Śremie przy ulicy Małej Łazienkowej 8 – do tamtych miejsc, postaci, języka i Arkadii dzieciństwa.

Jednak żeby złamać ów banalny obrazek krakowskiego poety, na jego styl składają się także nieczułostkowa wrażliwość, sarkastyczny ogląd świata oraz autoironiczne poczucie humoru. Dał się zatem poznać Kasprzycki także jako autor tekstów w wersji „dla Przyjaciół”: Marka Dyjaka, Janusza Radka, Michała Łanuszka, jak i dla Artystów Piwnicy Pod Baranami: Jacka Wójcickiego, Szymona Zychowicza, Doroty Ślęzak czy Ewy Wnuk.  

W muzyce Kasprzyckiego odnaleźć można ślady wielu inspiracji: „Niebo do wynajęcia” było mieszanką flamenco, popu, jazzu, bossanowy i folka, „Światopogląd” – popisem rockowej energii, „Piosenki i Nie” – znakomitym nawiązaniem do tradycji klasycznej ballady, „Cztery” zaś połączeniem poetyckiej i rockowej wrażliwości – zresztą to właśnie wielojęzyczność i szerokie spektrum zainteresowań określają jego styl muzyczny i tworzą dla tekstów smakowitą oprawę. W “Gdy późno w noc” Kasprzycki dostosował kompozycje do warstwy tekstowej – dzięki czemu udało się uzyskać wrażenie spójności – teksty napisane w czasie II wojny światowej opatrzono muzyką odwołującą się do estetyki epoki. Powrotem do bardowskich źródeł jest “Mała Łazienkowa”, gdzie ascetyczny, intymny zestaw głos/gitara, znakomicie wkomponowuje się w wykreowany przez autora świat.

Prawdziwą moc Kasprzyckiego oddają jednak koncerty – to w kontakcie z publicznością najpełniej emanuje charakterystyczną charyzmą, a niespożyta energia, feeling i poczucie humoru, sprawiają, że kontakt z widzami jest zarazem natychmiastowy i długofalowy – kto bowiem był raz na koncercie Kasprzyckiego niemal zawsze wraca, i nie ma znaczenia, czy chodzi o koncerty solowe, czy z bandem – Kasprzycki zawsze gra na sto procent, a melanż słownej woltyżerki, muzycznych żartów, inteligentnych prowokacji, zabaw z publicznością i solidnego grania, sprawiają, że jego koncerty stają się naprawdę niezapomnianym przeżyciem.

Zagrał ponad 1500 koncertów: solo, konno i pieszo, z bandem, z big-bandem, na festiwalach piosenki autorskiej, poetyckiej, na festiwalach folkowych (Colors of Ostrava), rockowych (Węgorzewo Rock Festiwal, Woodstock) a nawet festiwalach muzyki współczesnej (Sacrum Profanum).

Pisze, gra, śpiewa, komponuje, nie zamierza przestać.


Dyskografia

„Niebo do wynajęcia” (CD/ MC Pomaton EMI 1997):

Niebo do wynajęcia/ Mam wszystko, jestem niczym/ Miejsca przedmioty kształty drzwi/ Santa Teresa de Avila/ Zielone szkiełko/ Zapiszę śniegiem w kominie/ Tylko ty i ja/ Na krawędzi dnia/ Ja nie śpię, ja śnię.

„Światopodgląd” (CD Fonografika 2006)

Światopodgląd/ Vis a vis/ Prorok nieśmiałych/ Kay i Gerda (Chłód)/ Z ruchu moich ust/ Jestem śniegiem/ Oko opaczności/ Dbaj o czystość/ Naprawdę kocham deszcz/ Winda 7/ Sen o nim

“Piosenki i Nie” ( Polskie Radio Kraków 2007/Celt 2009/Dalmafon 2017)

List od nieznanego poety/ Ballada o mieście (nocna zresztą)/ Sylogizm o poetach I/Bardzo ważne bzdury/ Koniec młodości/ Zadymka/ Oda do garnuszka/ List a właściwie dwa/ Brudny autobus do stacji Golgota/ Jego słońce/ Spadanie/ Jakbyt/ Kropla po kropli/ Na do widzenia/ Vis-a-vis/ Winda VII

“Cztery” (Maestrada 2014/Dalmafon 2020)

Dzień Chwila Moment/ Trzymaj się wiatru Kochana/ Tristessa/ Brudne czyny/ Jak ocean/ Dłużej już nie mogłem/ Spadanie/ Kłaniam się Pani/ Martin Eden/ Same zera/ Upadam Żeby Wstać/ Myślę o Tobie często/ Rozmarynowa/ Może Tak – bonus track

“Gdy późno w noc” (Dalmafon 2021)

Gdy późno w noc/ Odeszli/ Do kogóż mieć tu zaufanie/ Kiedy ranne wstają zorze/ Gdy jest tak źle/ Wychodzę z domu/ W dzisiejszą noc o Boże/ Sielanka

“MAŁA ŁAZIENKOWA” (Dalmafon 2021)

Z tej ulicy/ Mała Łazienkowa/ Agnieszka mieszka właśnie tu/ Marzenia do spełnienia/ Na do widzenia/ Uciekać stąd jak najdalej/ Nie dać się jesieni/ Oda do garnuszka/ Kolęda nowa/ Sen o nim/ Winoroślą i bzem